pierre.dk lakerer for:

Proces i 3D

28-11-2011

pierre.dk støtter AG København

Et samarbejde mellem Danmarks største lakkæde og det – i særklasse – mest professionelle danske håndboldhold er nu en realitet. pierre.dk Autolakering A/S er således blevet sponsor for AG København, der tæller stjerner som Mikkel Hansen, Kasper Hvidt, og Joachim Boldsen
To konstellationer, der hver især er de bedste inden for sit felt, har nu slået pjalterne sammen. pierre.dk Autolakering A/S er blevet sponsor hos AG Københavner, som – om nogen – står for det ypperligste spil på håndboldbanen. Både i den danske liga og Champions League.
- Samarbejdet sker på baggrund af, at pierre.dk Autolakering har en strategi om fortsat vækst i Danmark og Sverige. Og da AG København samtidig har skabt nogle imponerende sportslige resultater og har stor eksponering i medierne, så var partnerskabet oplagt for os, påpeger Pierre Legarth, der er administrerende direktør i pierre.dk.
Han peger på, at AG Københavns kampe er blandt de mest set TV-kampe, samt at håndboldholdet har en hospitality og nogle fantastiske rammer for tilskuere, hvis lige man ikke finder i dansk idræt.
Partnerskabet udmønter sig blandt andet i, at pierre.dk altid er at finde med logo på håndboldbanen, når de danske mestre fra AG København viser sit store talent på hjemmebanen.
Læs mere om klubben på www.agkbh.dk.